Články partnerů

Jak zvládat deprese

Sychravé počasí, dlouhá zima, každodenní stereotyp. To a mnohem více neblaze působí na naši psychiku a my prožíváme depku. Toto označení je dnes velmi rozšířené a mnoho lidí přesně ani netuší, co se za ním skrývá. Není totiž depka jako depka. Pokud melancholická nálada po čase samovolně odezní a my dokážeme opět fungovat tak, jak jsme zvyklí, není potřeba se znepokojovat. Na pozoru se však mějte, jestliže stavy smutku a beznaděje přerostou únosnou míru a vy přestanete mít radost a chuť do života.

Deprese v pravém smyslu slova jsou závažným psychickým onemocněním, které může mít v některých případech fatální důsledky. Touto afektivní poruchou (poruchou nálady) trpí zhruba 20 % dospělé populace, objevuje se však i u cca 5 % dospívajících (nejčastěji v období puberty) a nevyhýbá se ani dětem do 12 let (prokazatelně u více než 2 % dětí).

Psychické projevy deprese:

– patologicky špatná nálada a smutek

– ztráta zájmů a smyslu života

– zhoršená pozornost a snížená koncentrace

– zpomalené reakce, únava, někdy naopak neklid

– nutkavé myšlenky na smrt

– pocit méněcennosti, beznaděje, neustávající výčitky

– problémy se spánkem, pamětí

– ztráta libida, sexuální touhy

Fyzické projevy deprese:

– tetanie

– vysoký krevní tlak, srdeční obtíže

– bolesti páteře, hlavy

– nechutenství, problémy s trávením, zácpa

– nadměrný úbytek/nárust váhy

– pocity tlaku na prsou, potíže s dýcháním

– rozostřené vidění

Jak léčit deprese?

Přestože se jedná o závažné psychické onemocnění, jdou deprese dnes velmi dobře vyléčit. Léčba však zahrnuje komplexní péči, ve které sehrávají roli jak psychologové, tak psychiatři, kteří mohou předepsat vhodná antidepresiva.

Pokud tedy bojujete s neustávajícími depresivními stavy, vyhledejte co nejdříve pomoc psychologa. Ten společně s vámi odhalí příčinu vašich depresí a zaměří se na změnu dosavadních návyků tak, abyste deprese překonali, nejlépe trvale. Možností kde hledat pomoc je mnoho, pokud však nechcete nikam zdlouhavě cestovat apod. obraťte se na psychology z online psychologické poradny Mojra.cz.

Share Button